“Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı vahşete seyirci kalamayız”

“Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı vahşete seyirci kalamayız”
Çin’in Doğu Türkistan’a uyguladığı saldırılar Manavgat’ta Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından basın açıklamasıyla kınandı. AGD Manavgat Temsilcisi Mehmet Gayretli, “Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı vahşete seyirci kalamayız” dedi.22.12.2018 13:31

Anadolu Gençlik Derneği Manavgat Temsilciliğince Merkez Selime Hatun Camisi’nde cuma namazı sonrası Doğu Türkistan olmak üzere zulüm altında hayatlarını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı, ardından dua edildi.  Anadolu Gençlik Derneği Manavgat Temsilcisi Mehmet Gayretli, yaptığı basın açıklamasında, İsrail’in Gazze’de, Çin’in ise Doğu Türkistan’da her gün Müslümanları katlettiğini belirterek  “Orta Afrika Cumhuriyeti’nden Arakan’a, Libya’dan Sri Lanka’ya Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda sistematik bir şekilde terör olayları sürmektedir. Diğer taraftan küresel terör örgütü İsrail,  toprak işgaline ve vahşete devam ediyor.  Küresel terör örgütü İsrail’i kısa vadede durdurmanın yolu başta Türkiye olmak üzere tüm İslam ülkelerinin uygulayacağı yaptırımlardan geçmektedir.” dedi.

 

“MÜSLÜMAN TÜRKLER YOK EDİLİYOR”

Çin’in de Doğu Türkistan’da her gün Müslüman kanı akıtmaya devam ettiğini dile getiren Gayretli, “Yetmiş yıldır Çin kontrolü altında bulunan ve Türkiye’nin iki buçuk katı büyüklükte yüzölçümüne sahip olan Doğu Türkistan’da da Müslümanların durumu içler acısıdır.  Birleşmiş Milletler’de veto gücü olan beşli çetenin mensuplarından Çin, Doğu Türkistan’da her gün Müslüman kanı akıtmaya devam ediyor. Doğu Türkistan’da yaşayan 50 milyon Müslüman, sadece Müslüman oldukları için Çin hükümeti tarafından tamamen yok edilmek isteniyor. Bu vahşete seyirci kalamayız. Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Doğu Türkistan haklı talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine ses katacaktır.” diye konuştu.

 

“İSLAM BİRLİĞİ ŞART”

Gayretli, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu İslam Birliğinden geçer. Yani D-8’in canlandırılmasından, D-60’ın ve D-160’ın kurulmasından geçer. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu tüm yeryüzünde adil bir düzenin kuruması için gayret etmekten geçer. Allah, hak ve adaletin tesisi için atılan adımları boşa çıkarmayacaktır.”

HABER MERKEZİ

 

 

 

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir