“Bu su Antalya’nın suyu”

“Bu su Antalya’nın suyu”
2003 yılında Ceylan İşletme A.Ş. bünyesinde yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan CEYSU’nun, Antalya’nın suyu olma özelliği dikkat çekiyor. Biz de CEYSU’nun Doğu Antalya Bölge Müdürü Selim Özdemir ile Manavgat’taki depolarında Antalya’nın suyu ile ilgili röportaj yaptık. Selim Özdemir CEYSU ile ilgili merak edilen sorularımızı yanıtladı. 14.07.2015 19:25

Antalya’nın suyu CEYSU’nun kaynağı nereden gelmektedir ?

CEYSU, Toroslar’ın zirvesinden 1800 metre yükseklikten, yerleşim birimlerinden uzak Saklıkent’in şifalı Tekirpınarı Kaynağı’ndan çıkmaktadır.

CEYSU’nun bizlere ulaşma aşaması nasıl gerçekleşiyor ?

Kendi doğallığı ile yeryüzüne çıkan Ceysu Kaynağı gıdaya uygun kaptaj ile koruma altına alınmıştır. Yine gıdaya uygun isale hattı ile üretim tesisimize  taşınan  CEYSU, isale hattı üzerinde 18 kontrol noktasından geçmektedir. CEYSU kaynağı, doğanın bize hediye edildiği haliyle, hiçbir kimyasal müdahele olmaksızın kaynağından çıktığı haliyle üretim tesisimize ulaşmaktadır. CEYSU Antalya şehir merkezine 15 kilometre mesafedeki Doyran Beldesi’nde bulunan 10.000 metre kare kapalı alana sahip üretim tesislerinde, el değmeden şişelenmektedir.

‘El değmeden üretim’ konusunu biraz daha genişletebilir miyiz ?

CEYSU üretim süreçlerinde, hammadde ve yarı işlenmiş hammaddeler, bitmiş  ürüne dönüşene kadar hiçbir el değme ya da el ile müdahele edilebilecek bir süreçten geçmemektedir. Üretimin tamamı paletleme ve yükleme dahil yüzde 100 otomatik süreçlere tabiidir.

Su kaynağı nasıl keşfedilir, insanlar bu kaynaklara neden güvenmelidir ?

Kaynak bulunurken ilk önce keşif aşamasından geçmektedir. Toprağa göre bakılınca o bölgede su kaynağı olduğuna dair bulgular elde edildikten sonra sondajlama ve kontrol altına alma süreci başlar. Bu aşamalarda ilk önce su kaynağının nerelerden çıkacağı araştırılmalıdır. Bu aşamalar bittikten sonra diğer süreç borularla suyun üretim yerine ulaştırılması olarak gerçekleşiyor.

Su kaynaklarından üretim yapılıyor ama bu durumun doğanın dengesine zararı var mı ?

Kaynaktan üretim yerimize suyun ulaşması tamamen doğal yollarla sağlanıyor. Bu aşamada doğal kaynağa zarar verecek herhangi bir işlem olmuyor. Doğal su üretim yerimize ulaştıktan sonra filtreleme aşamasından başlayarak işlemden geçiyor. Kaynaktan su çıkarma olayını, evlerimizin önündeki kuyudan su çekmek gibi doğal olarak örnekleyebiliriz.

Şu an tek kaynağınız var, peki bu kaynağın tükenme ve ya kaynak değiştirme gibi bir durum söz konusu olabilir mi ?

CEYSU Doğal Kaynak Suyu tek kaynağa sahiptir evet. Gücünü de zaten kaynağına olan sadakatinden alır. Çok şükür 2003 yılından bu yana kaynağımızdan yana bir sorunumuz olmadı, üretimimize sorunsuz devam etmekteyiz. Su kaynaklarını etkileyen en önemli unsur depremlerdir, bu bilgiyi paylaşabilirim ancak.

CEYSU  Türkiye ve Dünya’da nasıl bir geri dönüş alıyor ?

Öncelikle CEYSU, 50.000 şişe/saat üretim kapasitesiyle Akdeniz Bölgesi ve Türkiye’nin en önemli üreticilerinden biridir. 2013 yılsonu verilerine göre Ceysu Türkiye’de en çok tüketilen 10 su markasından biri olmuştur. Tüm Türkiye’de 25.000’in üzerinde satış noktasında her gün tüketicileriyle buluşmaktadır. Aynı zamanda, Dubai, Kuveyt, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Filistin olmak üzere 7 ülkeye ihracat sağlıyoruz.

Her damlası ödüllü su denilmesinin arka planını anlatabilir misiniz ?

CEYSU’nun aldığı ödüllerden dolayı bu şekilde söylenmektedir. CEYSU Uluslararası Tat ve Kalite Ensitüsü'nün (ITQI) düzenlediği lezzet ve kalite ürünlerinde 3 yıldız sahibidir. CEYSU’nun tadı 3 kez üst üste tescillenmiştir.

CEYSU’nun sosyal sorumluluk ile ilgili çalışmaları var mı ?

Öncelikle Antalya’nın suyu CEYSU, Antalyaspor’a sponsordur.  Bu su Antalya’nın suyudur, öncelik Antalya olmak kaydıyla sponsorluk, sosyal çalışmalar, projelere devam etmekteyiz. Bunların dışında CEYSU, soda, limon, tonik, gazoz üretimi gibi ciddi yatırımlar yapmaya hazırlanıyor. Bu yatırımlar sayesinde de bünyesindeki iş imkanlarını genişletmiş olacak.

Ülkemizde geçtiğimiz yıllarda pet şişe, damacana krizi yaşanmıştı. Özellikle damacanadaki suların bozuk ve sağlıksız olduğu düşüncesi yaşanan olaylardan sonra insanların aklında yer etti. İnsanlar markalara tam güvenemiyor. Bu durumlar insanları pet şişenin sağlıksız olduğuna yöneltip, musluk suyu içmek zorunda bırakıyor. Bu durumu nasıl değerlendirirsiniz ?

Öncelikle hangi marka olursa olsun, pet şişenin ömrü 1 yıldır. CEYSU adına konuşursam, biz tüm eski tarihli damacanalarımızı ve şişelerimizi kırdırırız. CEYSU’nun eski tarihli şişelerini göremezsiniz.  Hepsi yeni tarihli üretim, sağlıklı ve geri dönüşümlü şişeler.  CEYSU olarak suyumuzun içine yüksek Ph değeri (alkali), düşük sodyum ve kalsiyum değerleri koyuyoruz, pet şişe içinde güvenerek tüketebilirsiniz. Musluk suyunu ise asla tavsiye etmem, eve gelen o borular ne kadar bir değişip temizleniyor ?  Musluk suyundan metal aktığını biliyorum. Arıtma kullanmak da çok yanlış. Evlerde mutlaka bir su markası kullanılmalı, bilinçli tüketmek şartıyla.

Su ile ilgili sorulan en sık sorunun cevabını bir de sizden alalım, günde ne kadar su tüketmeliyiz ?

Su tüketiminin günde 3 litrenin altına inmemesi lazım. Vücudumuzun yüzde 70’i su ve bu ihtiyacını günlük olarak karşılamalıyız. Ayrıca su vücut tansiyonumuzu da dengeler bu nedenle sağlıklı yaşam için bol bol su tüketmeliyiz. Tabi ki marka ve güvenilir suları…

Röportaj: Duygu DOĞAN

 

 


Etiketler: 1

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir