“Atamızın ayak izlerinde rota çalışmaları yapıyoruz”

“Atamızın ayak izlerinde rota çalışmaları yapıyoruz”
Manavgat Kaymakamlığı ve MATSO işbirliği ve BAKA’nın desteği ile alternatif turizme kazandırılacak olan Manavgat’tan geçen ve taş döşemeden oluşan tarihi kervan yolunda rotayı oluşturmak amacıyla ihaleyi alan firma keşif çalışmalarına başladı. 27.01.2021 14:08
Manavgat Kaymakamlığı ve Manavgat ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) işbirliği projelendirilen ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) nın desteği ile alternatif turizme kazandırmak amacıyla Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın Manavgat'tan geçtiği taş döşemeden oluşan 145 km'lik tarihi kervan yolunda ihaleyi alan firma rotayı oluşturmak amacıyla keşif çalışmalarına başladı. Keşif çalışmalarına MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, yönetim kurulu üyeleri ve ihaleyi alan Netrevart firması yetkileri ile akademisyenler katıldı. 
MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş,  Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın Beyşehir'e giderken kullandığı tarihi yolu alternatif turizme kazandırmak amacıyla çalıştıklarını belirterek ihaleyi alan firmanın keşif çalışmalarına başladığını ve rota oluşturulacağını söyledi. 
Keşif çalışmaları başladı
 Yolun Manavgat'ın Karakaya Mahallesinden başlayarak Beyşehir sınırına kadar devam edeceğini ifade eden Boztaş,  Yolda ihaleyi alan firmanın keşif çalışmalarına başladığını kaydetti.  Başkan Boztaş, “Alaaddin Keykubat'ın Alanya'dan Beyşehir'e giderken kullandığı ve Manavgat sınırları içinde bulunan 145 kmlik yolda keşif çalışması yapıyoruz. Taş döşemeden oluşan bu tarihi yollarda atamızın ayak izlerini takip ederek yürüyeceğiz.  Bu keşif çalışmalarının ardından bir rota çıkartacağız. Alternatif turizm, doğa sporları ve trekking turizmine kazandıracağımız bu yolun turizmimize bölgemize ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Doğa turizminin önemi daha artacak
Önümüzdeki süreçte doğa turizminin öneminin daha artacağını vurgulayan Başkan Boztaş,  “Yeni trend doğa turizm olacak. Turizmde deniz, kum, güneş üçlüsüne tarih doğa ve spor da eklenecek” 
Yolun tanıtımını yapacağız
“çalışmaların tamamlanmasının ardından tarihi yolu yurtiçi ve yurtdışına tanıtarak; turizme, yürüyüş gruplarına, trekking çilere ve doğaseverlerin hizmetine sunacağız. Yol eşsiz manzarasıyla, hem de tarihi yanıyla turizm, doğa sporları ve trekking turizmi açısından çok önemli bir kazanım olacaktır. Tarihin gün yüzüne çıkmasının yanı sıra bölge ekonomisi ve ticaretine katkı sağlayacaktır" diye konuştu.
Tarihi ve doğasıyla harika bir yol
Netrevart firması yetkilisi Hamza Kocatepe ise böyle bir projede yer almaktan son derece mutlu olduklarını belirterek MATSO yönetimi ve BAKA'nın desteği ile projeyi gerçekleştireceklerini söyledi.  Keşif çalışmalarında doğa yürüyüşü ve projenin geçmişte temellerini atan  Ali Çetin beye katkılarının kendilerine rehber olacağını kaydeden Kocatepe, yolun tarihi ve doğasıyla harika bir yer olduğunun altını çizerek yol ile ilgili çalışmaların tamamlanması ile doğaseverlerin ve turizmin hizmetine sunulacağını ifade etti. 
Manavgat'a farklı branşları da içinde barındıran çok güzel yürüyüş rotası kazanacak
Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Emin Öztop ise Projede yer almaktan son derece mutlu olduğunu belirterek çalışma ile Manavgat'a farklı branşları da içinde barındıran tarihi ve çok güzel yürüyüş rotası kazandıracaklarını söyledi. 
HABER MERKEZİ

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir