“15 Temmuz’u kutuplaştırma aracı olarak kullanmaya çalışmak demokrasiye ihanettir”

“15 Temmuz’u kutuplaştırma aracı olarak kullanmaya çalışmak demokrasiye ihanettir”
“15 Temmuz’u kutuplaştırma aracı olarak kullanmaya çalışmak demokrasiye ihanettir”13.07.2017 14:36

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, 15 Temmuz hain darbe girişiminin bir partiye değil, Türk milletine, demokrasiye yapılmış bir saldırı olduğunu belirterek, “Milletimiz bir bütün olarak hain darbeye direnmiştir. İktidar; gerek 15 Temmuz’un birinci yıldönümü için hazırladığı anma programları ve gerek kullandığı dil ile 15 Temmuz’u yeni bir kutuplaştırma aracı olarak kullanmaya çalışıyor. Bu tutumun demokrasiyle bağdaşmadığı açıktır. Türk milletini bölen, ayrıştıran bir yaklaşımdır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yaptığı açıklamada, 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıldönümü için programlanan etkinlikler ve hazırlanan afişlerin kamuoyunda rahatsızlık yarattığına dikkat çekti. Budak, “15 Temmuz hain darbe girişimini Türk askeri değil, asker üniforması giymiş hainler, alçaklar yapmıştır. Bu ayrıntıya dikkat edilmeden, askerlerin hedef alınması, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ağır bir saldırıdır. Balyoz, Ergenekon gibi kumpas davalarla ağır bir darbe yiyen TSK, FETÖ unsurlarının en üst noktalara taşınması ve ardından gelen 15 Temmuz hain darbe girişimiyle çok daha sıkıntılı bir sürece girmiştir. Bu tabloda AKP iktidarının büyük sorumluluğu var.  Tüm bunlar ortadayken,  15 Temmuz için hazırlanan afişlerde, hainlerden çok şanlı askerimiz ve  TSK’yı hedef alınıyor” diye konuştu.

“KUTUPLAŞTIRMA MİLLETE, DEMOKRASİYE İHANET”

15 Temmuz hain darbe girişiminin bir partiye, bir kişiye değil; millete, demokrasiye yapılmış bir saldırı olduğunu kaydeden Budak, ancak iktidarın bunu siyaseten kullanmaya çalıştığını söyledi. Budak, “15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıl dönümü için hazırlanan programlar ve etkinliklere baktığınızda, yalnızca iktidarın bakış açısı, dili ve hassasiyetleri var. AKP Genel Başkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da öfke yüklü dilleriyle kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya devam ediyor. Demokrasi destanı böyle mi olur? Şehitler böyle mi anılır? Şehitler, gaziler sadece bir partinin şehitleri midir? TBMM bombalanırken, tüm partilerden milletvekilleri oradaydı. CHP’li milletvekilleri de oradaydı. Darbe girişimine hep beraber direndik.  Hainler tüm milleti, Türk demokrasisini hedef almıştır. Millet bir bütün olarak darbe girişimine karşı durmuştur. Şimdi tüm bunları yok sayıp, darbe girişiminden bir yıl sonra 15 Temmuz’u kutuplaştırma aracı olarak kullanmaya çalışmak, millete ihanettir, demokrasiye ihanettir” dedi.

“MİLLET GÜVENCEYLE DEĞİL HÜR İRADESİYLE YÜRÜDÜ”

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Adalet Yürüyüşü’ne yönelik “Hükümetin güvencesiyle yürüdüler” sözlerine de tepki gösteren Budak, “AKP Genel Başkanı milyonların sesini duymamış, milleti anlayamamıştır.  Anlayamadığı için de ‘Hükümetin güvencesiyle yürüdüler’ diyebilmektedir. Milletimiz birilerinin güvencesiyle değil, çok zor koşullarda kendi hür iradeleriyle hem de bedel ödemeyi göze alarak adalet için, demokrasi için yürümüştür. Milleti tehdit eden, anayasal hakkı lütuf olarak gören bir anlayış, demokrasiden nasibini almamış bir anlayıştır” diye konuştu.

Haber Merkezi

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir