Bakkallara hijyen eğitimi

Bakkallara hijyen eğitimi
Manavgat Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Odası ve Manavgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile Manavgat’ta bulunan bakkallar, bayiler ve büfecilere ‘Hijyen Semineri’ verildi. 25.03.2013 08:36

Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Manavgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Manavgat Bakkallar Bayiler ve Büfeciler odası iş birliği ile Manavgat’ta ekmek ve ekmek çeşitleri işiyle uğraşan yaklaşık 200 esnafa hijyen eğitim verildi. Eğitime katılanlar daha sonra sınava tabi tutulurken sınavdan 70 puan ve üzeri alanlar ekmek satış belgesi almaya hak kazandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yayınladığı Türk Gıda Kodeksi uyarınca Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nin yürürlüğe girmesiyle bakkal ve bayilerin Hijyen Eğitim Belgesi alma zorunluluğu kapsamında, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Manavgat Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Odası'nın birlikte düzenlediği eğitim seminerine 150 bakkal ve bayii esnafı katıldı.

MATSO Çok Amaçlı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Hijyen Eğitim Semineri'nin açılış konuşmasını yapan Manavgat Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Odası Başkanı Abdullah Akça, hijyen konusunu çok önemsediklerini belirterek; “Oda olarak yasaların bizlere çizdiği çerçeveler sınırı içinde ellerimizden geleni yapıyoruz. Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Odası olarak en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz. Bugün burada yapılacak olan hijyen semineri ile bakkallarımız sınav sonucunda sertifikaları alarak daha sağlıklı ve daha hijyenik bir şekilde vatandaşlarımıza hizmet vereceklerdir. Bu belgeyi almayanlar ise belgesiz olarak ekmek satışı yaparlarsa 2 bin lira para cezası alacaklardır. Esnaflarımız son dönemlerde yaşadığı sıkıntılara ve her şeye rağmen bakkal esnafımız ayakta kalmak zorundadır. Hijyen seminerine katılan Bakkallar ve Bayilere eğitim seminerinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Manavgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Birol tuncel ise yasaların halkın daha güvenli gıda tüketmesi için çıkarıldığına işaret ederek, düzenlenen eğitim semineri ile oda ve müdürlüğünün üzerine düşen uyarı görevini yerine getirdiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Manavgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde görevli Gıda Mühendisi Tülin Erol tarafından bakkallara hijyen eğitimi verildi.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir