Namık Karamancı Fen Lisesi ‘mülteci sorunlarını’ İtalya’da gözlemledi

Namık Karamancı Fen Lisesi ‘mülteci sorunlarını’ İtalya’da gözlemledi
Avrupa Birliği Erasmus projeleri ile adını duyuran Namık Karamancı Fen Lisesi ,”Kayıtsızlığa Hayır, Avrupa’da Mülteci ve Göçmen Sorunu” isimli projelerinin 3. toplantısı için İtalya’nın Bari kentine gitti. 17.05.2016 18:11

8-15 Mayıs 2016 tarihlerinde ev sahibi okul  "ISS EttoreMajorana" da gerçekleşen toplantıya proje sorumlusu İngilizce öğretmeni Mehmet Yaran, öğrenciler Ahmet Can Yıldız ve Simge Evrim Bağbaşı katıldı.

Proje sorumlusu Mehmet Yaran;  “İtalya’daki toplantıda yeni bir ülkeye gelen genç mültecilerin umutlarını ve yaşadıkları durumu gösteren ve kıyaslayan kısa bir film hazırladık (geliş sebepleri, kişisel geçmişleri, psikolojik stres, barınma, yaşam koşulları).Üniversitede mülteciler ile çalışan kişiler ve yerel politikacılar ile birlikte bir seminer düzenledik.Mülteci sorununa dikkat çekmek için proje ortağı olan ülkelerden gelen öğretmen ve öğrenciler şehir merkezinde bir yürüyüş düzenledik.Özellikle Afrikadan ve Suriyeden göç eden göçmenlerin sorunlarını yerinde gözlemledik” dedi.

PROJE EKİBİ İSTİKLAL MARŞINI VE BAYRAĞIMIZI ANLATAN BİR SUNUMDA  BULUNDU

Katılımcı Öğrencilerden Ahmet Can Yıldız proje toplantısı boyunca İngilizce konuştuğunu, başka ülkelerden gelen öğrencilerle İngilizce iletişim kurmasının ingilizcesini ve kendine olan güvenini arttırdığını söylerken,Simge Evrim Bağbaşı isimli öğrenci ise farklı ülke ve kültürleri tanımanın kendisini mutlu ettiğini, böylesi bir proje de yer almanın ufkunu açtığını belirtti.

Okul Müdürü İmdat Pala; "Namık Karamancı Fen Lisesi'nin 5 yılda yaptığı projeler, sınavlardaki ve sosyal etkinliklerdeki başarılarıyla Antalya'da eğitime damgasını vurduğunu göstermiştir. Proje çalışmaları ile fark oluşturan öğretmenlerimize başarılı çalışmaları için teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve okulumuzla biz idareciler ve velilerimiz ne kadar övünsek azdır" ifadelerini kullandı.

Projenin bir sonraki toplantısı Finlandiya’nın Lappeenrantakentinde 03-09 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleşecek.

Haber Merkezi 


Etiketler: 1

Diğer EĞİTİM haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir