LYS çilesi !

LYS çilesi !
Her yıl Haziran ayı içerisinde birçok oturumda yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın illerde yapılıyor olmasına (LYS), ilçelerdeki öğrenciler ve velileri isyan etti. 21.06.2016 16:58

Başta Manavgat olmak üzere birçok büyük ilçenin çoğu ilden fazla nüfusa sahip. Bu nedenle LYS’ye girecek binlerce öğrenciyi ilçelerden illere sınav için gidiyor.  Manavgat örneğinden yola çıkılarak, buradaki öğrencilerin sınav için Antalya’ya gidecek olması başlı başına bir olumsuzluk yaratıyor. Kendi evlerinden uzakta yabancı bir ortamdan, akraba evinden ya da otel, pansiyon tarzı yerlerden sınavına gidecek olan öğrenciler yabancılık çekiyor. Sınav öncesi kalacak yeri olmayan öğrenciler ise yollarda geçen zamandan olumsuz etkileniyor. Tüm bunlar dikkate alınarak, LYS gibi sınavların artık Manavgat gibi büyük ilçelerde yapılması gereği doğuyor.

ÖĞRENCİLER VE AİLELERİ İSYANDA

Manavgat gibi büyük ilçelerde zaten YGS, KPSS gibi sınavlar yapılıyor, LYS’nin neden hala yapılmadığı da velileri isyan ettirdi. Çocukları LYS’ye girecek olan aileler bu sınavların artık Manavgat’ta da yapılması gerektiğini ifade etti. Aileler, çocuklarının sınav heyecanı ve stresinin yanı sıra yol stresi, kalacak yer stresi ve yabancılık çekme gibi sorunlarla karşı karşıya kalıp, diğer öğrencilere göre sınava eksiden başladıklarını vurguladı. Binlerce öğrencinin illerdeki sınavlara gitmek için helak olduğunu söyleyen aileler artık bu çileye bir son verilmesini istedi.

İlçelerdeki öğrenciler ve aileler, illerde yapılan sınavların Manavgat gibi büyük ilçelerde de yapılması için ÖSYM’ye ve tüm yetkililere çağrıda bulundu.

 Haber: Duygu KAYA 


Etiketler: 1

Diğer EĞİTİM haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir