ÖDÜL VE GURURLA DOLU 10 YIL

ÖDÜL VE GURURLA DOLU 10 YIL
Bahçeşehir Koleji Ortaokul Müdürü Şerafettin Avcı; “Bahçeşehir’de önce çocuklara Sevgi Yüklenir” 07.06.2016 17:15

Dünya Okulu Bahçeşehir okulları kampusu içerisinde 10 yılı geride bırakan Ortaokul müdürü Şerafettin Avcı ile dünden bugüne gelen gelişmeleri yatırdık masaya.

Dün nasıldı..Bugün nereye varıldı?...

Bahçeşehir Okulları gerçekten Dünya okulu mu?...On yıllık süreçte neler yaşandı?..

Unutulmaz anıların nelerdir?...Çocukların minik yüreklerine nasıl sevgi yüklenir ve buna benzer bir çok sorunun cevabını aşağıdaki söyleşide bulmanız mümkün..

-          Bahçeşehir Koleji ile nasıl tanıştınız?

“2006 yılının Ağustos ayı içerisinde Uğur Dershanesine bir ziyaretim esnasında tanıştığım, son derece sıcak ve samimi bulduğum Sayın Turgut AYDIN’ın “ Bizimle çalışmak ister misin?” sorusuyla bu ailedeki 10 yıllık sürecim başlamış oldu. Uğur Dershanesinde dört yıl öğretmen ve yönetici olarak görev yaptıktan hemen sonra 2010 Haziran’ında Bahçeşehir Kolejinde çalışmaya başladım. Bahçeşehir Ortaokulu Manavgat’ta 6. yaşında… Bahçeşehir Kolejiyle Manavgat’ta alışılmış olan okul tanımlarının dışına çıkıp pek çok yenilik getirerek bu işe başladık. Manavgat’ın ilk kurumsal okulu olan Bahçeşehir Koleji doğayla iç içe yirmi dönümlük bir arazinin üzerine kurulu ve ilçemizin en güvenli okuludur. Bu kampus içerisinde öğrencisi, öğretmeni, çalışanı ve velisi en özel ve güzel günleri yama olanağına sahiptir.”

-          Kampusta neler var?.

“Kolejimiz; kampusunda konuk olan tavuk, tavşan, hindi, güvercin, bıldırcın, midilli ve keçileriyle farklı bir konsept yakalayarak kurulduğu ilk günden bu yana Manavgat eğitimini zenginleştirip zirveye çıkarmıştır.Manavgat Bahçeşehir Okullarının kampusu doğayla iç içe olmakla birlikte çocuklarımıza önce insan,ardından ise hayvan sevgisinin önemini yüklemek için canlı tatbiki uygulanır”

-          Birkaç anınızı anlatır mısınız?

“Bahçeşehir ailesinde müdür yardımcısı olduğum bir zamanda velilerimden biri okula gelerek oğlunun cümlesini bana şu şekilde aktardı: “Baba, bugün ben okulda müdür yardımcısıyla güreştim.” Ders esnasındaki bu dinlenme anımız sayesinde hem velimizin şaşkınlığı hem de öğrencimizin mutluluğu okulda uzun bir süre konuşulur oldu. Ve şunu anladım ki: Sevgi ekmeye başlamıştık çocukların minik yüreklerine… Yine bir gün okul bahçemizde bulunan ağaçları gezi gözlem yaparak işlediğim bir dersimde fark ettim ki bir öğrencimiz buğdayın ağaçta yetiştiğini zannediyormuş. İşte, Bahçeşehir farklıydı; öğrenciye bilgiyi yaparak yaşayarak öğretiyordu. Çocuklar öğrenme içerisinde her zaman aktif ve öğrenmekten keyif almaktaydı. Uygulanan kişiye özgü öğretim modeliyle çocukların kalplerinde sevgi yeşeriyordu.”

-          Bahçeşehir Ailesinin İftiharı Öğrencileri var mıdır?.

“2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde Manavgat Bahçeşehir Koleji Ortaokulu olarak 460 puan ortalaması ile Antalya ilinde 448 okul arasında 2., Manavgat’ta açık ara farkla 38 okul arasında ilçede 1., 27 tane Bahçeşehir Koleji arasında yine açık ara farkla tüm Bahçeşehir’lerin 1.si olduk. 7. Sınıf Öğrencimiz İçten BOZKURT, tüm soruları doğru yaparak 500 tam puanla Türkiye 1.si olurken 6,7 ve 8. sınıfta da üst üste 3 yıl tam puan çıkardığı için okulumuzun tarihine adını altın harflerle yazdırmış; ulusal televizyon kanallarında Manavgat’ımızın adını duyurup bizleri gururlandırmış ve yalnızca tam puanla girilebilen Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesini kazanmıştır. Böylece öğrencimiz okulumuzdaki diğer öğrencilerimize güzel bir rol model olmuştur.”

-          Sportif başarılarınız var mıdır?

“Okulumuz öğrencileri yalnızca akademik alanda değil, spor sahalarında da kendilerini göstererek okulumuza çifte mutluluk yaşatmaktadırlar: Küçük Erkek Masa Tenisi Takımı Antalya’da 3. , Küçük Erkek Basketbol Takımı ilçede 4. olmuştur. 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı’nda Yıldız Erkek Voleybol Takımı ilçe şampiyonu ve Antalya 2.si olurken Takım Kaptanı Onur SOYDAN ise gösterdiği başarılarla Milli Takım kadrosunda yer almıştır. Yine Küçük Erkek Basketbol Takımı ilçe şampiyonu olurken Küçük Kız Voleybol Takımı ise ilçe 3.sü olmuştur.”

-          Yabancı Dil ve diğer başarılarınız?

“Yine aynı yıl Öğrencimiz Deniz YOLDAN, İLBAP sınavında bütün soruları doğru yaparak 500 tam puan ile Antalya 1.si olarak bizleri gururlandırmıştır. 2012- 2013 Eğitim Öğretim Yılı’nda, ders bazında bakıldığında İngilizce dersine ait ortalamaların Manavgat’taki bütün okulların üzerinde seyrettiği görülmüştür. Yoğun bir biçimde uygulanan İngilizce programının nihayetinde meyvelerini vermeye başladığına tanık olmak, bizlerin eğitimde ne kadar doğru hamleler yaptığını tekrar ortaya koymuştur. Bahçeşehir ailesi başarının sadece doğru adımlarla değil, bir bütün olarak hareket etmekle geldiğinin de farkındadır. Okulumuzda öğretmen ve öğrencilerimiz birbirlerine öyle bir kenetlenmişlerdir ki Okul Başkanımızın 6/B sınıfıyla organize ettiği Öğretmenler Günü sürprizi bizlerin birbirimize adeta bir zincirin halkaları gibi bağlı olduğunun en açık göstergesi olmuştur. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde uçak kiralanarak okulumuzun üzerinden öğretmenlerimize güller yağdırılmış, böylece öğrencilerimiz öğretmenlerine duyduğu saygı ve sevgiyi bir de bu açıdan dile getirmişlerdir. Manavgat’ın tarihinde ilk kez görülen bu kutlama örneği eğitimimizi sevgi üzerine inşa ettiğimizin en güzel ifadesi olmuştur.”

-          TEOG denilince akla ne gelir?

“2013- 2014 Yılı’nda ortaokul öğrencilerimizin girdiği sınavın adı artık TEOG olarak değişmiştir. Kasım ayında yapılan TEOG-1’de Mustafa GÜNGÖR 700 tam puanla Türkiye 1.si, nisanda yapılan TEOG-2’de Deniz TOYDEMİR ve Hazal Kayra TEMEL 700 tam puanla Türkiye 1.si olmuştur. Okulumuz henüz ilk kez yapılan TEOG sınavında üç öğrencisiyle Türkiye birinciliği yaşamış ve Manavgat’ın adını Türkiye gündemine tekrar getirmiştir. Mustafa GÜNGÖR ve Deniz TOYDEMİR Kabataş Erkek Lisesinde eğitimlerine devam ederken Hazal Kayra TEMEL de Manavgat Bahçeşehir Anadolu Lisesinde öğrenim hayatına devam etme kararı almıştır. Yıldız Erkek Voleybol Basketbol Takımı okul sporlarında ilçe şampiyonu olurken 23 Nisan Turnuvası’nda aynı yıl ikinci kez ilçe şampiyonluğu yaşamıştır. Yıldız Kız Voleybol Takımı okul sporlarında ilçe şampiyonu olmuş, tıpkı erkek takımımız gibi, 23 Nisan Turnuvası’nda da aynı yıl ikinci defa okulumuza şampiyonluk getirmiştir. Gözler Artık Bahçeşehir’de Toplanmıştı… TEOG, SBS ve İLBAP’ta alınan başarıları; voleybol ve basketbol branşlarında kazanılan şampiyonlukları artık bir ödülle taçlandırma zamanı gelmişti. Böylece Manavgat’ta ilk defa bir okul kendi bünyesinde büyük bir Ödül Töreni düzenleyerek farkını tekrar ortaya koymuştu. 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde TEOG-1’de Emine Cansu KÜLAHÇI, Nur KARAKAYA ve Bilgehan BULGURLU 700 tam puan alarak Türkiye 1.si olmuşlardır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dahilinde ilçemizde düzenlenen şiir yarışmasında 7.sınıf öğrencimiz Yağmur KAHYA Manavgat 2.si olarak bizleri gururlandırmıştır. Yıldız Erkek Basketbol Takımı okul sporlarında ilçe şampiyonu olurken 23 Nisan Turnuvası’nda aynı yıl ikinci kez ilçe şampiyonluğu yaşamıştır. Yıldız Kız Voleybol Takımı okul sporlarında ilçe şampiyonu olurken 23 Nisan Turnuvası’nda aynı yıl ikinci kez tekrar şampiyonluk elde etmiştir. Ve Bahçeşehir’de Şampiyonluklar Artık Peşi Sıra Geliyordu… TEOG-1’de 700 tam puan yapan Nur KARAKAYA aynı zamanda şampiyon olan voleybol takımımızın da üç yıl boyunca AS oyuncusuydu. Nur KARAKAYA ile okulumuz akademik başarıyla spor faaliyetlerinin birlikte yürütülebileceğini gösteren en güzel örnek olmuştur. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı’nda da yine zirvede olmaya devam ediyoruz. TEOG-1’de Selin ÜNAL 700 tam puan alarak Türkiye 1.si olmuştur. Aralık ayında yapılan İLBAP-1 sınavında Asu TULUK ve Buse ÖZÇELİK, nisan ayında gerçekleşen İLBAP-2’de ise Selin ÜNAL ve Gülbin KERPİÇ 700 tam puanla Antalya 1.si olmuşlardır. Böylece okulumuz altıncı yılında 5 tane tam puan çıkararak yine başarı geleneğini sürdürmüştür. Bahçeşehir Başarılarıyla Manavgat’a Damgasını Vurmaya Devam Ediyor…”

-          Başarı denilince Manavgat’ta neden Bahçeşehir geliyor akla?

“2015-2016 sezonunda ilk defa kurulan Futsal Takımı katıldığı turnuvada ilçe 2.si, yine il kez kurulan BOCCE Takımı ilk turnuvasında Antalya 4.sü olmuş; Yıldız Kız Basketbol Takımı ilçe 3.sü ve Yıldız Kız Voleybol Takımı da ilçe 3.sü olmuştur. 7.Sınıf Öğrencimiz Fatmagül BERBER “Ritmik Jimnastik” alanında Antalya 3.sü olmuş ve Milli Takıma girmiştir. 6. Sınıf Öğrencimiz Hatice Aygen ESEN “ Judo”da il 1.si, 7.Sınıf Öğrencimiz Mehmet Ata KAYA il çapında düzenlenen “Satranç Turnuvası”nda 13-14 yaş şampiyonu, aynı Satranç Turnuvası’nda 6. Sınıf Öğrencimiz Süleyman Bilal SÜTÇÜ 11-12 yaş şampiyonu, 5. Sınıf Öğrencilerimiz İsmet ŞEN il 2.si, Emre ŞEN il 4.sü, 7. Sınıf öğrencimiz Irmak TUNÇ İl geneline yapılan bireysel çalgı yarışmasında il 3.sü 6.sınıf öğrencimiz Recep MELEYİM 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk bayramı kapsamında yapılan resim yarışmasında mansiyon ödülü almıştır. , 7.sınıf Öğrencimiz Taylan Barış BÖREKÇİ “Dünya Çevre Günü “ kapsamında yapılan resim yarışmasında İl derecesi yaparak Mansiyon ödülü almıştır. 6. Sınıf öğrencimiz Anatasya TOZLU ilbap sınavında 700 tam puanla 6. Sınıflar il 1.si, 7. Sınıf öğrencimiz Arda OKUTAN ilbap sınavında 700 tam puanla 7. Sınıflar il 1.si, olmuştur. Ayrıca okulumuz bünyesinde kurulan Robotik Takımız hazırladıkları projeyle okulumuzu Ankara’da Hacettepe Üniv. yapılan FLL turnuvasında temsil etmiştir. Başarılarımızı Taçlandırmaya Devam Edeceğiz…”

           - Bahçeşehirli olmak nasıl bir duygu?

“10. yılımda Uğurlu ve Bahçeşehirli olmaktan son derece gururluyum ve çalışma hayatım boyunca her daim olduğu gibi enerji doluyum. Manavgat eğitiminde bir duayen olan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Turgut AYDIN’a, bize bu güzel okulu, sıcak yuvayı inşa eden Özgür AYDIN’a teşekkür ederim. Yine bu 10 yıllık süreçte benimle birlikte yürüyen ve yukarıda anlattığım başarılara imza atan profesyonel öğretmen kadroma ayrıca teşekkür ederim. Gerçekten Bahçeşehirli olmak önemli bir ayrıcalıktır. Ben Bahçeşehirli olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum.”

Bizde Bahçeşehir Ortaokul müdürü Sayın Şerafettin Avcı’ya bu güzel söyleşi için teşekkür ediyor. Daha nice uzun yıllar başarılarının devamını temenni ediyoruz.

Nice 10 yıllara Sevgili Şerafettin Avı..

 

 


Etiketler: 1

Diğer EĞİTİM haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir