Dr. Er, “Erken teşhis meme kanserini önler”

11 Kasım 2021 13:57
Dr. Er, “Erken teşhis meme kanserini önler”

Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü Manavgat’ta Meme Kanseri taraması gerçekleştiriyor. Seyyar sağlık aracı ile mahallelerde kanser taramasını yerinde takip eden İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustaf Er, “40 yaş üzerinde ise düzenli olarak hekime başvurması, sağlık kontrollerini düzenli yaptırması gerekiyor” dedi.

Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri seyyar araç ile Manavgat’ın mahallelerinde meme kanseri taraması yapıyor.  Sağlık taramasını yerinde takip eden Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Er, kansere bağlı ölümlerde Akciğer Kanserinin ardından meme kanserinin geldiğini, meme kanserinin erken teşhis edilmesi durumunda korkulacak bir hastalık olmaktan çıktığını belirterek “Burada kişinin kendisini tanıması ve kontrol etmesi, 40 yaş üzerinde ise düzenli olarak hekime başvurması, sağlık kontrollerini düzenli yaptırması, yılda bir kez bile olsa memografi yaptırması meme kanserinin önüne geçilmesinde önemli bir etkendir” dedi. Dr. Er konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Teşhiste kişinin kendi vücudunu tanıması ve kendini muayene etmesi önemli bir aşamadır. Kendisini muayene eden kişinin, memede çöküntü, meme başında renk değişikliği, elle muayenede fark edilen bir kitle ve modül doktora başvurma sebebi olmalıdır. Adet gören kadınlar özellikle adet bitiminden sonraki 10 gün içerisinde bu muayeneyi yapabilirler. Adet görmeyenler de ayın belirli bir gününü seçebilir. Bir ayna karşısına geçilerek gözle muayene de yapılabilir. Eller bele konularak memelerin orantılı olup olmadığı kontrol edilir. 40 yaşındaki bir kadın mutlaka yılda en az 1 kez uzman tarafından muayene edilmelidir. Bunların yapılması durumunda meme kanseri korkulan bir hastalık olmaktan çıkacaktır.”

HABER MERKEZİ

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle