“Demokrasinin en ciddi tecelli edildiği yerler muhtarlıklardır”

19 Ekim 2021 15:10
 “Demokrasinin en ciddi tecelli edildiği yerler muhtarlıklardır”

19 Ekim Muhtarlar Günü Manavgat’ta düzenlenen bir törenle kutlandı. Muhtarlar adına bir konuşma yapan Milli Egemenlik Mahallesi Muhtarı Şaban Aydın Şirin, “Unutulmamalıdır ki demokrasinin en ciddi tecelli edildiği yerler muhtarlıklardır” dedi.

19 Ekim Muhtarlar Günü Manavgat Cumhuriyet Meydanı Atattürk Anıtı önünde düzenlenen bir törenle kutlandı. Manavgat Muhtarlar Derneği Başkanı Tahsin Yılmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan Muhtarlar Günü, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Muhtarlar adına konuşmayı Milli Egemenlik Mahallesi Muhtarı Şaban Aydın Şirin yaptı. Şirin konuşmasında, muhtarlığın 2 asırlık geçmişi olduğunu ve 2015 yılında Başbakanlığın talimatıyla 19 Ekim tarihinin Muhtarlar Günü ilan edildiğini ifade ederek, “Unutulmamalıdır ki demokrasinin en ciddi tecelli edildiği yerler muhtarlıklardır. Yaklaşık 2 asırlık geçmişi olan muhtarlık teşkilatına yönelik olarak 2015 yılında Başbakanlığın talimatıyla 19 Ekim Muhtarlar günü olarak ilan edilmiştir. Unutulmamalıdır ki demokrasinin en ciddi tecelli edildiği yerler muhtarlıklardır. Yaşadıkları bölgenin sorunlarını en iyi bilen, merkezi iadare için olmazsa olmaz bir yol gösterici ve en önemli bilgi kaynağı olan muhtarların önemi son yıllarda daha da çok ortaya çıkmıştır” dedi. Muhtar Şaban Aydın Şirin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin ve dünyanın son dönemlerde mücadele ettiği ve halen devam eden Covit-19 salgınında muhtarlarımız mahallelerindeki çalışmaları ile salgının kontrolnoktasına alınması noktasındaüstün bir gayret içinde olmuşlardır.

Toplumun tüm kesimleri bilmelidir ki, biz muhtarlar olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Gece gündüz ülkemizin ve vatandaşlarımızın huzuru ve sağlığı için kaçınmayacağımızı da ifade etmek istiyorum.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de iklim değişikliklerine bağlı olarak sık sık doğal afetlerle karşı karşıya kalıyoruz. Hepimizin bildiği üzre yakın zaman önce ülkemizin cennet köşelerinden olan Manavgatımızda yangın afetini yaşadık. İlçemizde 28 Temmuz’da başlayan ve 11 gün süren yangın afetinde birçok köyümüzde evlerimizi, araçlarımızı, hayvanlarımızı, tarım alanlarımızı ve en acısı da canlarımızı kaybettik. Yaşadığımız bu afet sonrası ülkemizin her köşesinden yardımlar geldi ve bu yardımların dağıtılmasında birçok muhtarımız kendisi de afetzede olduğu halde acısını bir kenara bırakarak AFAD, Kızılay diğer yardım kuruluşlarıyla birlikte işbirliği yaparak ellerinden geleni yapmışlardır.

Yaşadığımız bu yangın afetinde, ülkemizin değişik illerinden ve ilçelerinden gelerek alevlerle mücadele eden itfaiyeci ve orman işçilerine, AFAD, Kızılay ekiplerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışanlarına, başta Manavgat Belediyemiz olmak üzere yardıma gelen tüm belediyelerimizin ekiplerine ve tüm gönüllü olarak çalışan vatandaşlarımıza muhtarlarımız adına teşekkür ediyorum.

Ayrıca yangın sırasında şehit olan orman işçilerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm ülkemize başsağlığı diliyorum. Kahraman şehitlerimizin isminin de Manavgatımızda parklarda, sokaklarda, caddelerde, okullarımızda yaşatılmasını istiyoruz.”

19 Ekim Muhtarlar Günü’ne Manavgat Kaymakamı Abdülkadir Demir, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Rasim Oymaağaç, Manavgat İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Yusuf Tunç, siyasi partilerin ilçe başkanları, oda başkanları ve muhtarlar katıldı.

HABER MERKEZİ

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle