Budak:’En düşük aylık enflasyon batı Akdeniz’de’

06 Şubat 2013 08:37
Budak:’En düşük aylık enflasyon batı Akdeniz’de’

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, “Enflasyondaki artış, domates, biber, patlıcan gibi Antalya çıkışlı ürün fiyatlarında hava koşulları nedeniyle meydana gelen artışın yanı sıra sigara ve su zamlarından kaynaklanmış ve beklentilerin üzerinde çıkmıştır. Giyim fiyatlarında sezon sonu indirimleri ise enflasyonu düşürücü etki yapmıştır” dedi.

BUDAK: EN DÜŞÜK AYLIK ENFLASYON BATI AKDENİZ’DE

TÜİK’in enflasyon rakamlarını değerlendiren Başkan Budak şunları kaydetti;“2013 Ocak ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de %1,65 olurken, ÜFE’de %-0,18 oranında gerileme göstermiştir. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında %7,31, üretici fiyatlarında %1,88 olarak gerçekleşmiştir. Mevsimlik ürünler dışında aylık TÜFE artışı %1,41’dir. Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler TÜFE’de %51,26 ile domates, %47,72 ile patlıcan ve % 45,85 ile sivri biberde olurken, ÜFE’de %121,51 ile taze soğan, %11,24 ile mandalina ve % 7,47 ile erkek pantolonunda olmuştur.

TÜFE’de ana harcama grupları itibariyle bir önceki aya göre en yüksek artış %14,26 ile “alkollü içecekler ve tütün” ve %4,00 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” gruplarında gerçekleşmiştir.  Yıllık bazda ise en yüksek artış %15,35 ile “alkollü içecekler ve tütün”, %10,69 ile  “konut”  ve %9,27 ile “ulaştırma” harcama gruplarında görülmüştür.

ÜFE’ye sektörel bazda bakıldığında tarım sektöründe aylık, % -2,62 azalış, sanayi sektöründe ise % 0,29 artış olmuştur. Yıllık enflasyon ise tarımda %-7,57, sanayide %3,86 olarak gerçekleşmiştir.

Bölgemizde ise TÜFE oranı aylık bazda %1,25 ve yıllık bazda %6,93 olarak gerçekleşmiştir. Batı Akdeniz Bölgesi aylık ve yıllık enflasyonda Türkiye ortalamasının altında kalmıştır. Ancak bu yıl bölgedeki aylık enflasyonun 2011 ve 2012 yılı Ocak ayı enflasyonlarına göre yüksek çıktığı görülmektedir.

Antalya ilinin yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi ana harcama grupları itibariyle en yüksek aylık artış %13,89 ile “alkollü içecekler ve tütün” harcama grubunda görürken, yıllık en yüksek %15,71 ile yine aynı harcama grubunda görülmüştür.

26 bölge arasında Batı Akdeniz Bölgesi aylık bazda sonuncu sırada, yıllık bazda 18’inci bölge konumunda yer almıştır.

ANTALYA’NIN HAVA KOŞULLARI ENFLASYONU YÜKSELTTİ

Enflasyondaki artış, domates, biber, patlıcan gibi Antalya çıkışlı ürün fiyatlarında hava koşulları nedeniyle meydana gelen artışın yanı sıra sigara ve su zamlarından kaynaklanmış ve beklentilerin üzerinde çıkmıştır. Giyim fiyatlarında sezon sonu indirimleri ise enflasyonu düşürücü etki yapmıştır.

Enflasyondaki bu yükselişe karşılık çekirdek enflasyon göstergelerinde düşüş devam etmektedir. Diğer taraftan ÜFE’de sigara, su ve akaryakıt fiyatlarındaki artışa rağmen aylık %0,18 oranında düşüş olması, yıllık artışın %1,88’de kalması da maliyetler yönünde enflasyonist bir baskının olmadığını, üreticinin ekonomideki durgunluk nedeniyle fiyat artıramadığını göstermektedir. ÜFE’de aylık enflasyonun imalat sanayinde %0,29’da kalması, tarımda ise %2,6 düşüş gerçekleşmesi, üretim sektörlerindeki sıkıntıya işaret etmektedir.

Antalya çıkışlı yaş sebze ve meyve fiyatlarındaki artış da üretici fiyatlarında artıştan çok, hava koşulları nedeniyle piyasada arzın düşmesinden ve perakende sektöründen kaynaklanmaktadır. Toptancı halimizdeki fiyatlar bu duruma işaret etmektedir.

Dolayısıyla enflasyondaki gidişin en önemli sonucu ekonomide halen yeterli canlanmanın olmadığının görülmesidir. Bu konuda sorumluluğun yalnızca Merkez Bankası’nda aranmaması, vergi cephesine de bakılması gerekmektedir. Ekonomi yönetimimizin daha güçlü ve istikrarlı bir büyüme için vergiler ve yapısal reformlar üzerinde daha ağırlıklı olarak durması büyük önem taşımaktadır.”

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle