ATSO, Hollanda ile ticari ve kültürel köprü kuruyor

08 Ekim 2014 18:07
ATSO, Hollanda ile ticari ve kültürel köprü kuruyor

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Davut Çetin, Hollanda Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Mehmet Çevikoğlu, Tarım Müşavir Yardımcısı Uğur Işın ve Hollanda Krallığı Antalya Fahri Konsolosu Savaş Titiz’i ağırladı. Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Barut ile Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Erkan ve Mustafa İssi’nin de katıldığı toplantıda Antalya ile Hollanda arasında ticari ve kültürel bir köprü oluşturulması gerektiği üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

Çetin: 200 Hollandalı firma var

Bir takım resmi temaslarda bulunmak üzere Antalya’ya gelen Hollanda Büyükelçiliği’nin Türk asıllı Tarım Müşaviri Mehmet Çevikoğlu, ziyaretlerine ATSO Başkan Yardımcısı Davut Çetin ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle görüşme yaparak sürdürdü. Çevikoğlu’na Oda ve Oda çalışmaları hakkında bilgi veren Çetin, ATSO’ya kayıtlı 200 Hollanda firması olduğunu da ifade etti. ATSO’ya kayıtlı yabancı sermayeli şirketlerin yüzde 10’a yakınının Hollanda firmaları olduğunu vurgulayan Çetin, “Hollanda yalnızca Antalya’ya yolladığı turistlerle değil, aynı zamanda Antalya ticaretine kattığı pozitif değerle de çok önemli bir ülke” dedi.

“Tarımında başkentiyiz”

Antalya’nın turizmin başkenti olmasının yanı sıra tarımında başkenti olduğunu ifade eden Davut Çetin, “Tarımsal faaliyetlerde Türkiye’nin en önemli şehriyiz ve Antalya bu potansiyelini her geçen gün arttırıyor. Ancak tarım alanında Antalya’nın belki de Türkiye’nin bir planlaması bulunmuyor” dedi. Antalya’nın 2023 yılında 5 milyar dolarlık ihracat hedefi olduğunu da dile getiren Çetin, tarım alanında yapılacak bir planlamayla bu hedef doğrultusunda daha hızlı ilerleme sağlanacağını söyledi. ATSO’nun tarım sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin üretimlerini yurtdışı pazarlarında değerlendirmeleri için Tarımsal ‘UR-GE’ projesinin devam ettiğini de sözlerine ekleyen Başkan Yardımcısı Davut Çetin, bu proje kapsamında Hollandalı firmalarla çalışmalar yapılabileceğini aktardı.

“Hollanda kırsal kalkınmada örnek”

Konuşmasına ATSO’nun geçtiğimiz günlerde çalışmalarına start verdiği ‘Alternatif Kırsal Turizm Potansiyeli ve Gelişim Stratejisi’ projesini anlatarak devam eden Çetin, “Hollanda kırsal gelişmede örnek bir ülke. Hollanda’nın bu konudaki çalışmaları yakından takip edilmeli ve oradaki modeller Antalya’nın kırsal bölgelerinde uygulanmalı. Antalya’nın sadece sahil şeridinden ibaret olmadığını ve bir bütün halinde Antalya’nın kalkınmasını bu proje ile gerçekleştirmek istiyoruz. Bu açıdan da Hollanda örneğini görmek için ilerleyen günlerde bir heyetimiz ziyarette bulunabilir. Burada sizlerin desteğini de almak isteriz” dedi. Konuşmasının sonunda Türkiye’nin ilk EXPO’sunun 2016 yılında Antalya’da yapılacağına vurgu yapan Çetin, Hollanda’nın EXPO’nun içerisinde yer almasının önemli olduğuna değinerek fuar için davette bulundu.

Antalya çok önemli bir şehir

Çetin’in konuşmasının ardından söz alan Hollanda Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Mehmet Çevikoğlu, ATSO ile geçtiğimiz yıllarda çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. ATSO’nun kendileri için her zaman yakın bir dost olduğunu ifade eden Çevikoğlu, “Antalya bizim için çok önemli bir şehir. ATSO’da bu önemli şehrin en önemli yapı taşlarından biri. Hollandalılar için Antalya yalnızca bir tatil şehri değil. İş alanları ve yatırım olanaklarıyla da ön plana çıkan bir şehir” dedi. Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan ‘Growtech Tarım Fuarı’na 15 firmayla geleceklerini ifade eden Çevikoğlu, fuar döneminde ATSO’nun kendileri için kilit rol oynayacağını ifade etti. Fuar kapsamında Hollandalı firmaların yatırım araştırması ve görüşmeleri yapmak üzere Antalya’ya fuardan bir gün önce geleceğini vurgulayan Çevikoğlu, “Gelen firmalarımızı sadece fuar telaşında görüşmeler yapmak zorunda bırakmak istemiyoruz. Eğer ATSO bu konuda bize yardımcı olursa gelecek firmaları üyelerinizle eşleştirmek isteriz” dedi.

Ev yapımı Antalya reçeli hediye edildi

Görüşmenin sonunda Antalya’nın kalkınmasını sağlayacak ve şehre katma değer kazandıracak her türlü çalışmanın destekçisi olacaklarını dile getiren ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Davut Çetin, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ziyaret sonrası Çetin, Hollanda Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Mehmet Çevikoğlu, Tarım Müşavir Yardımcısı Uğur Işın ve Hollanda Krallığı Antalya Fahri Konsolosu Savaş Titiz’e günün anısına Antalya’ya özgü ev yapımı reçel hediye etti.

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle