ATSO Başkanı Çetin: Beyaz eşya lüks olmamalı

22 Eylül 2016 16:49
ATSO Başkanı Çetin: Beyaz eşya lüks olmamalı

ATSO Başkanı Çetin: Beyaz eşya lüks olmamalı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı DavutrnÇetin, Bakanlar Kurulu kararıyla 150 metrekare üzeri konutta KDV’nin yüzdern18'den yüzde 8'e indiğini, ancak yüzde 18 KDV + yüzde 6,5 ÖTV ile buzdolabı vernçamaşır makinası gibi beyaz eşyaların halen lüks olarak kabul edilmesininrnadaletsiz olduğunu söyledi.

rnrn

31 Mart 2017'ye kadar büyük konutlardaki yüzde 18’likrnKDV’nin yüzde 8'e düşürülmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten ATSOrnBaşkanı Davut Çetin şunları dile getirdi: 

rnrn

Sektör için bu KDV konusurnson yıllarda büyük sıkıntılar yaşatıyordu. 2013 yılında 150 metrekare altındakirnkonutlardan arsa metrekare birim değeri 500-bin lira arası olanların teslimindernyüzde 8, bin lira ve üzeri konutların tesliminde yüzde 18 oranında KDVrnuygulanmasına karar verilmişti. Artık, bin lira altında arsa bulma şansırnoldukça az, durum böyle olunca da otomatik olarak tüm projelerde KDV oranırnyüzde 18'e geliyordu. Bu durum  doğrudan satışrnfiyatlarına yansıyordu ve indirim yapılamıyordu. Alınan bu kararı konutrnsatışları için yerinde ve doğru bir adım olarak görüyoruz. İnşaat ve emlakrnsektörü için bu KDVrnindirimi can suyu oldu. Bu uygulama ile konut fiyatlarında indirimlerinrnolacağını düşünüyorum. Banka faizlerinin de düşmesiyle hareketlilik daha darnhızlanacaktır. Bununla birlikte vergi düzenlemelerinde adalete de dikkatrnedilmesi gereklidir."

rnrn

ATSO Başkanı Davut Çetin, yumurta, sebze-meyve, makarna,rntuz, çay, bal gibi gıda ürünleri ile giyim, eğitim, diş fırçası, numaralırngözlük camı, huzurevi hizmeti, lokanta, tarım makinalarının yüzde 8’lik KDVrngrubunda yer aldığını hatırlatarak, “Bu durumda 150 metrekare üzeri konutrnbirçok gıda ürünü, eğitim ve sağlıkla aynı kategoride yer alıyor. Buzdolabı,rnçamaşır makinası gibi beyaz eşya grubu ise yüzde 18 KDV + yüzde 6.5 ÖTV ilernlüks mal olarak işlem görüyor. Bu adaletsiz durum. Hemen her evde bulunan ve vazgeçilmezrnolan bu tür beyaz eşyaların artık lüks kabul edilmemesi gerekir” dedi.

rnrn

Bayramdan hemen önce 8 Eylül'de Resmi Gazete’dernyayımlanan Özel Tüketim Vergileri kararnamesiyle benzin ve motorinde oktanarngöre maktu vergi ayarlaması yapıldığını da hatırlatan Başkan Çetin, bu kararrnile akaryakıt litre fiyatlarına ortalama 20 kuruş zam yapıldığını ve bununrnbirçok üründe fiyatların artmasına neden olacağını, dolayısıyla doğrudan verndolaylı vergilerde gelir dağılımının düzeltilmesi, reel sektörün ve üretiminrndesteklenmesi yönünde köklü bir reformun acil hale geldiğini söyledi.

rnrn

Haber Merkezi 

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle