Antalya’da ihtiyaçtan fazla konut üretiliyor

27 Ağustos 2014 18:31
Antalya’da ihtiyaçtan fazla konut üretiliyor

Tarım alanları imara açılan Antalya’da ihtiyaçtan fazla konut üretildiği ortaya çıktı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, kentte konut fiyatlarının Diyarbakır, Mardin gibi şehirlerden bile aşağıda olduğunu belirterek, "Demek ki çok üretiyoruz, arzdan dolayı fiyatlar aşağıda dedi. Budak, Antalya toplu ulaşımından ‘müthiş bir kargaşa’ yaşandığını da ifade ederek, "Artık bir düzen gelmesi gerekiyor." fikrini savundu.

ATSO’nun ağustos ayı meclis toplantısı geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ATSO Meclis üyesi ve ATSO Kemer Temsilcisi Erdal Tontu için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Meclisteki anmada Tontu’nun kızı ve oğlu da hazırlandı. Anmanın ardından devam eden toplantıda konuşan Çetin Osman Budak, ulaşımdan kentleşmeye, çevre duyarlılığından elektrik kesintilerine ve 10 numara yağ konusuna kadar kent gündemine ilişkin birçok konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Antalya’da sık sık kent ulaşımının kent gündemine geldiğini belirten Budak, tramvay hattının Meydan’daki son durağından havalimanına, oradan da Aksu’daki EXPO alanına uzamasın güzel bir gelişme olacağı ancak bunun toplu ulaşıma katkısı olmayacağını savundu. Antalya’da yolların mevcut durumu ve raylı sistem dikkate alındığındı toplu taşımada ‘müthiş bir kargaşa’ olduğuna dikkat çeken Budak, “Artık bir düzen gelmesi gerekir.” dedi. Budak, 100.Yıl’da, denize paralel bir tramvay hattının bir an önce planlanarak hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. 

"İMAR ALANLARI NÜFUSA GÖRE PLANLANMALI"

Antalya büyürken yeni imar alanı oluşturulmasını anlayışla karşıladığını ifade eden Budak, ancak buralar imara açılırken nüfus projeksiyonun dikkate alınıp alınmadığını merak ettiğini söyledi. Kepez ve Muratpaşa başta olmak üzere tüm ilçelerde yeni imara açılan alanlar için "Gelecek nüfus projeksiyonu var mı?" diye soruna Budak, eğer varsa bunun kendileriyle paylaşılmasını istedi. ATSO öncülüğünde gerçekleştirilen ortak akıl toplantılarında 20-25 yıllık nüfus projeksiyonlarına göre planlamalar yapılması fikrinin kabul gördüğünü hatırlatan Budak, “Nüfus projeksiyonu varsa altyapı çalışmaları tamamlandı mı ya da devam ediyor mu? Alt ve üst yapı çalışmaları tamamlandı mı? Yoksa imara açıldı arkası gelir diye mi düşünülüyor?” diye sordu. Budak konuyla ilgili şöyle konuştu: "Antalya’daki konut fiyatları baktığınızda Diyarbakır’dan Mardin’den çok daha aşağıda. Demek ki çok üretiyoruz, arzdan dolayı fiyatlar aşağıda. Zaten kent estetiği ve betonlaşmadan şikayetçiyiz. Estetik konularında bile çalışmalar yapılmalı. Altyapının ve üst yapının tüm gereklilikleri tamamlanıp hazır hale getirildi mi? Bunlar var mı? Merak ediyorum. Bunu başta büyükşehir ve merkez ilçeler olmak üzere tüm ilçeler yapsınlar."

"HAİNLER CEZALANDIRILSIN"

Geçtiğimiz günlerde bir teknenin sintinesini boşaltması sonrası Konyaaltı sahilinde oluşan kirliliğe de değinen Budak, "Turizm tek yönlü gelişip bugüne gelmiş. Yaptığımız iş çevreyi dünyaya satmak. Deniz, kum, güneş ve doğamızı satmak. Deniz en değerli varlığımız. Tüm denetimcilere sesleniyorum. Eğer böyle bir hainlik yapanı tespit ettiyseniz, bu insanın en ağır ceza ile cezalandırılması lazım. Eğer caydırıcı olmazsa adam gelir Konyaaltı’na sintine boşaltır, gider. Bunlar affedilmeyecek konular." diye konuştu. Gelecekte de Antalya’da yaşanmak istiyorlarsa insanlardan duyarlı olmalarını isteyen Budak, "Bu yüzden birlik olup, bu zenginliği ve çevreyi geleceğe bırakmamız lazım. Ancak böyle devam edersek, çevreye bu tahribatın verilmesine izin vermeyi sürdürürsek Antalya’da turizmden kopacağız." şeklinde konuştu. 

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle